Frederika by Frederika Brummer
Author:Frederika Brummer
Language: nld
Format: mobi
Tags: Mobile home living, Minority women, Migrant labor
ISBN: 9789070707064
Publisher: Pendoor
Published: 1984-10-14T22:00:00+00:00
Slapen
In sommige wagens waren slaapkamertjes gemaakt. Soms zaten er twee schotjes voor. In het midden een gordijntje of een deurtje om in die slaapkamer te komen. De slaapkamer was hooguit twee meter bij één meter tachtig. Daar sliep dan het gehele gezin. In sommige wagens had je links en rechts stapelbedden, soms drie boven elkaar tegen de muur aan. In het bovenste bed kon je helemaal niet rechtop zitten.
De pasgetrouwden hadden zo'n kleine wagen, dat aan het voeteneind van hun bed het wiegje stond. Dat bedje was vaak gemaakt van een oude sinaasappelkist of een oude kinderwagenbak van de vuilnisbelt. De waskuip werd ook wel eens gebruikt als wieg. Je had ook wagens waar een soort alkoofje in gebouwd was, waar een bed voor de ouders in getimmerd was. Onder dat bed sliepen weer de kinderen, op de vloer met een gordijntje ervoor.
In sommige gezinnen waren zoveel kinderen, dat ze niet allemaal in de wagen konden slapen. Zij moesten in de bak slapen. Er zat onder de wagen altijd een kistje getimmerd, de bak noemden wij dat. Die was één meter vijftig breed, een meter lang en ongeveer vijfenzeventig centimeter diep. Daar sliepen dan zo'n drie à vier opgeschoten jongens in. In de winter was het wel warm. Maar 's zomers stikten ze haast, afschuwelijk zo benauwd. Zij vochten er ook wel eens in. Dan stampte de vader met een stok op de vloer dat ze stil moesten zijn.
In de zomer sliepen veel woonwagenjongens buiten. Zij kropen over de boereslootjes als er gehooid was. Zij kropen in dat hooi om er in te slapen. Wij meisjes mochten dat niet, maar wij wilden dat ook wel heel graag. Op gewone kampjes, waar geen weiland bij was, kon dat niet. Dan kon je in de modder gaan liggen. Zij maakten ook wel eens tentjes onder wagens, als het mooi weer was.
Sommige families hadden ook een kar, de hittekar, dat was een lange platte vierkante bak op twee wielen. Die hing op sleep achter de wagen. Hij werd gebruikt als slaapkamer, werd gevuld met stro en een stuk oud zeil erover voor de regen. Stro was warm en ze hadden veel warmte van elkaar. Op koude dagen hielden ze vaak hun kleren aan.
Download
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites. Please contact the content providers to delete copyright contents if any and email us, we'll remove relevant links or contents immediately.
Housekeeping by Marilynne Robinson(4060)
Papillon (English) by Henri Charrière(3902)
The Poetry of Pablo Neruda by Pablo Neruda(3814)
World without end by Ken Follett(3341)
TCP IP by Todd Lammle(3012)
Fluent Forever: How to Learn Any Language Fast and Never Forget It by Gabriel Wyner(2915)
The Rape Of Nanking by Iris Chang(2646)
How Proust Can Change Your Life by Alain De Botton(2613)
The Alchemist by Paulo Coelho(2583)
The Partner by John Grisham(2281)
Two lives by Helen Naylor(2187)
Hitler by Ian Kershaw(2044)
Yerma by Federico García Lorca(1921)
Sophie's World by Jostein Gaarder(1905)
Smilla's Sense of Snow by Peter Hoeg(1853)
Merriam-Webster's Pocket Dictionary by Merriam-Webster(1819)
Il cavaliere inesistente by Italo Calvino(1787)
Twilight of Idols and Anti-Christ by Friedrich Nietzsche(1758)
Deep Writing by Eric Maisel(1738)
